sie 02 2017

Tania energia w firmie


Komentarze: 0

Szukanie oszczędności w dzisiejszych czasach, kiedy ceny wzrastają z dnia na dzień, nikogo nie powinno dziwić. Prowadzenie firmy wiąże się przecież z tak wieloma wydatkami, że na każdym kroku trzeba szukać możliwości do zatrzymania w portfelu większej ilości gotówki. 

 

Spore oszczędności można poczynić, wybierając odpowiednią taryfę, według której rozliczane będą rachunki za prąd. Przykładem takiej taryfy, idealnej dla firm pracujących w systemie zmianowym, jest taryfa c22b. 

 

Co oznacza nazwa c22b?

 

Nazwa taryfy oznacza tak naprawdę, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak:

 

- C - oznacza, że taryfa przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z sieci niskiego napięcia.

 

- 2 - jest przeznaczona dla klientów, których dobowy pobór mocy przekracza 40 kW.

 

- 2 -  oznacza fakt, że w trybie dobowym energia rozliczana jest dwustrefowo. Doba podzielona jest na dwa okresy, jeden z nich jest tańszy od drugiego, jeśli chodzi o koszty energii. 

 

- b - oznacza podział doby na godziny dzienne i nocne. W założeniu godziny dzienne są droższe, niż nocne, jednak każdy dostawca prądu ma swój własny podział na strefy. 

 

Oznacza to, że na wprowadzeniu taryfy c22b najwięcej skorzystają małe i średnie firmy, które większość prac z wykorzystaniem energii elektrycznej wykonują w nocy. Do takich na pewno zaliczają się piekarnie, zakłady pracujące na nocne zmiany, hipermarkety czy cukiernie. 

 

 

 

Kiedy taryfa c22b się opłaca?

 

Warto wziąć pod uwagę w jakich godzinach następuje najwyższe zużycie prądu. Oblicza się, że w tańszych godzinach powinno ono wynosić około 35% całego dobowego zużycia energii, wtedy wprowadzenie tej taryfy będzie opłacalne. 

 

Pamiętać należy o dokładnym zapoznaniem się z warunkami każdego z dostawców energii. Może się bowiem okazać, że ta sama taryfa u dwóch różnych dostawców będzie obowiązywała w innych godzinach, a także może sporo różnić się pod względem ceny. 

 

Upewnić się także trzeba, że niektórzy dostawcy energii wprowadzają różne dodatkowe opłaty, które znacznie mogą podwyższyć rachunki za prąd. Należy więc pamiętać o dokładnym przestudiowaniu warunków umowy przed jej zawarciem. 

 

Ile można zaoszczędzić?

 

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na zmianę taryfy za energię elektryczną. Nie ma się co dziwić - w skali roku może przynieść to nawet kilkutysięczne oszczędności. Prowadzenie firmy i tak wymaga sporych nakładów finansowych, dlaczego więc by nie skorzystać z możliwości zatrzymania w portfelu tak znacznej kwoty? Tym bardziej, że można przekazać ją na przyszły rozwój działalności.

 

Szukasz najlepszego rozwiązania? Wejdź tutaj!

elektrykaa : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz