sie 12 2017

Odnawialne źródło energii, czyli prąd...


Komentarze: 0

Istnieje wiele źródeł energii elektrycznej. Planeta Ziemia boryka się z problemem ich deficytu. Jest jednak na to sposób: zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

 

Źródła odnawialne


Należą do nich wiatr, pływy wodne i przede wszystkim energia słoneczna. Do powierzchni Ziemi dociera kilka tysięcy razy więcej mocy ze Słońca, niż potrzebne jest całej ludzkości. Można więc ją efektywnie wykorzystać. Z obliczeń naukowców wynika, że w ciągu ośmiu minut Słońce dostarcza naszej planecie tyle energii, ile wykorzystuje się na niej w ciągu całego roku. Do tego - jest ona darmowa. Aby ją wykorzystać niezbędna jest bateria słoneczna. Jeszcze w ubiegłym wieku, mimo tego, że sama energia była darmowa to wszystkie sposoby jej wykorzystania były dość drogie. Jednak, od kilkunastu lat rozwój technologiczny, oraz wytwarzanie prądu ze Słońca powiększyło się na taką skalę, że ceny znacznie spadły.

Prąd ze Słońca 


Cały proces przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną polega na tym, by najpierw "złapać" tę pierwszą przy pomocy baterii słonecznej. Bateria ta składa się z fotoogniw (inaczej ogniw fotowoltaicznych). Takie ogniwo jest zbudowane z dwóch cienkich, połączonych krzemowych płytek. Pod wpływem światła słonecznego, na miejscu ich styku wytwarzają się ładunki elektryczne. Odprowadzeniem powstałego prądu zajmują się: metalowa siatka znajdująca się na górze ogniwa i metalowa powłoka, która znajduje się na jego spodzie. Ogniwa łączy się oczywiście w zestawy. Instalowane na budynkach, bardzo często zamyka się w obudowach z szyb lub plexi. 

 

Akumulatory i falowniki


Oprócz baterie słonecznych, na potrzeby magazynowania prądu (np. na czas nocny) wykorzystuje się akumulatory. Do tego, warto zaznaczyć, że cechą prądu ze Słońca jest jego stałość, a domowe urządzenia elektryczne są przystosowane do zasilania prądem zmiennym. Dlatego też, w całej tej instalacji potrzebne jest urządzenie, które będzie przekształcało prąd stały w prąd zmienny. Tym właśnie zajmuje się falownik - przekształci on prąd na taki, który będzie miał napięcie i częstotliwość odpowiadające wymaganiom domowej sieci elektrycznej. 

Jak więc widać, cała instalacja dotycząca tego odnawialnego źródła energii nie jest zbyt skomplikowana. Należy jednak pamiętać, ze kiedy chce się posiadać i dobrze wykorzystywać baterie słoneczne, najlepiej zaplanować ich umieszczenie już w czasie projektowania domu. Wtedy będzie można odpowiednio wyprofilować dach - tak, by miejsce z baterią mogło być wystawione na jak najsilniejsze promieniowanie.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz